Nově nás najdeš na e-shopu Metalshop.cz!

Neváhej a navštiv nás na našich nových stránkách, kde máme víc značek a větší výběr produktů.


Filmový žánr

3D filmy, efektní trikové scény a stamiliónové rozpočty. K moderním výkřikům technologie, které představil v plné parádě třeba Avatar, však vedla hodně dlouhá cesta. Zajímá vás, čím vším si musely filmy projít, než se představily v plné parádě a urvaly si svůj nezastupitelný podíl na Slunci? Co všechno museli lidé vymyslet, než se mohl natočit Terminátor, nebo prodávat figurky ze Star Wars? Pak čtěte dále.

Před filmem se o potěchu divákova oka starala většinou divadla a prvním důležitým vynálezem byla samozřejmě kamera. Tu, včetně prvního projektoru, společně vynalezli Thomas Alva Edison a jeho asistent William Dickson – stalo se tak v roce 1891. Jako první komerční snímek je potom vedena série krátkých filmů, z nichž se sestávalo promítání v Pařížském Grand Café 28. prosince 1895, které uspořádali Louis Jean a Auguste Lumièrovi. Jako další významný film se uvádí také první sci-fi „Cesta na měsíc“ od Georgese Mélièse, jenž ve své době mělo úctyhodnou délku 12 minut. Všechny filmy byly zatím logicky němé. 

Přestože se nejdříve zdálo, že světovou mocností ve filmu se stane Francie, nebylo tomu tak. V Americe se po dlouhých právních tahanicích o patenty probudili filmaři k životu a v legendárním Hollywoodu se již v roce 1914 točilo 50 % světové filmové produkce. Velice populární byly komedie (zvláště ty se slavným Charlie Chaplinem), ale tou dobou již vznikaly i první westerny, gangsterky (jimž lesk vrátil až mnohem později natočený The Godfather) a celkově akční filmy.

V roce 1926 se do moderní kinematografie dostal i zvuk (což těžce nesla spousta vynikajících herců němé éry, kteří si na nové podmínky nemohli zvyknout) a barva se poprvé masově prosadila až na konci roku 1935 (přestože první krátký barevný snímek spatřil světlo světa již v roce 1909). Animované filmy a kratší produkce začaly nabírat vážnost zase až s tvorbou Walta Disneyho, jenž v roce 1928 stvořil Mickey Mouse. Film tak, jak jej známe, mohl začít svou existenci.

 

Další kapitoly:

Akční a dobrodružné filmy >>

Fantasy filmy >>

Hororové filmy >>

Komiksové filmy >>

Sci-fi filmy >>ZAPOJTE SE


Partnerský program