Nově nás najdeš na e-shopu Metalshop.cz!

Neváhej a navštiv nás na našich nových stránkách, kde máme víc značek a větší výběr produktů.


Hororové hry

Hororové počítačové hry se vyvinuly jako odnož jejich akčního žánru. První hrou, která se skutečně pokusila vytvořit hororovou atmosféru, byl Haunted House. Ten představuje jakýsi mix mezi adventurou a akční hrou, kde jako hlavní nepřítel sloužila tma, jež skrývala překvapení v podobě hejna netopýrů nebo jedovatých tarantulí. Vývojáři také zaujali širokou plejádou zvuků a faktem, že k osvětlení herní scény bylo třeba škrtnout velmi rychle hořící zápalku. První vlaštovka horroru byla na světě.

K tomu, aby se horrorové hry zpropagovaly, však bylo zapotřebí většího kalibru. Ten poskytla až série Alone in the Dark z roku 1992, která představovala ve své době řádně děsivou akční adventuru – klasické pasáže, kdy musíte s hrdinou utíkat před zombíky a dalšími nestvůrami, doplňuje puzzly a krátkými akčními pasážemi. Navíc jde o první převedení díla legendárního Howarda Phillipse Lovecrafta na obrazovky počítačů.

V roce 1996 pak nastal definitivní průlom a na obrazovky konzolí a počítačů se začaly valit... věci. Přesněji řečeno tedy zombie (a nejenom zombifikovaní lidé, ale v jednom z dílů i zombifikovaný slon), které oživil známý virus T a s nímž se museli vypořádat hrdinové her Resident Evil. Jmenovitě Jill Valentine, Leon S. Kennedy a Chris Redfield

Zajímavostí budiž to, že zatímco v prvních třech dílech byly zombie notně neklasické (virus se nepředával kousnutím zombie a byl schopný oživit jen poměrně čerstvě zabité lidi), v dalších dílech virus zmutoval a začal se chovat tak, jako to známe z ostatních hororových sérií. S tím se však do série vkradlo i tolik nepopulární zvýšení podílu akční složky, kdy jste už náboje nemuseli počítat a se zombie si to vyřizovali pomocí pistole nebo brokovnice – a protože je Resident Evil asi nejklasičtějším příkladem hororové hry, začali si herní kritici klást otázku, jestli se hororové hry jako samostatný žánr opět nevracejí k těm akčním.

Další populární sérií, která si však bohužel prošla stejnou genezí, jako již zmíněný Resident Evil, je Silent Hill. Ten se však nikdy nezabýval zombíky, ale hráče rovno přenesl do podivného městečka plného mlhy, kde se děly prazvláštní věci a přebývaly neskutečné nestvůry (nejznámější je asi Pyramidhead, jehož obrázek je u textu). Dvě roviny existence a důraz na psychologické prokreslení charakterů, kopec hádanek a upřednostňování útěku před přímým bojem udělalo ze Silent Hillu legendu, která se však díky posledním dílům a jejich výrazně větší akčnosti pomalu vytrácí. A nic nezachrání ani filmová verze.

Naše nabídka produktů zahrnuje:

Resident Evil

 

Mohlo by vás také zajímat:

Hororové filmy >>

Akční hry >>

Fantasy >>

Sci-fi >>

 

Zpět na horror >>

Zpět na hry >>ZAPOJTE SE


Partnerský program