Nově nás najdeš na e-shopu Metalshop.cz!

Neváhej a navštiv nás na našich nových stránkách, kde máme víc značek a větší výběr produktů.


Horror

Horror jako žánr má za úkol vyvolávat strach a napětí, a proto není divu, když si občas pomáhá nadpřirozenými prvky, které si vypůjčuje ze sci-fi a fantasy. Většina hororů se zaobírá tématy smrti, posmrtného života, zla a démonů – ty se ostatně objevují v literatuře odnepaměti ve formě různých čarodějnic, upírů, vlkodlaků a paktů s ďáblem jako byl třeba ten Faustův. Hororový žánr se původně skládal hlavně ze subžánru gotického hororu (viz styl gothic), přičemž jej založil Horace Walpole se svým Castle of Otranto (1764). 

U nás známé začínají být však až díla z devatenáctého století, na jejichž počátku stojí hlavně Frankenstein od Mary Shelly (1818) a krátké povídky Edgara Allana Poea. Na tradici těchto dvou velkých zakladatelů potom navázal Robert Lou Steveneson a jeho Dr Jekyll and Mr. Hyde, stejně jako Oscar Wilde se svým The Picture of Dorian Gray a konečně Dracula Brama Stokera.

Dalšími mezníky v hororových dílech byly povídky a romány H. P. Lovecrafta, který prohlásil, že „Nejstarší a nejsilnější emocí lidstva je strach a jeho nejstarším a nejsilnějším druhem je strach z neznámého.“ I proto ve svých dílech využíval nereálné a fantaskní bytosti, které však byly vykresleny natolik přesvědčivě, že čtenáře jímala hrůza (jeho mýtus Cthulu).

Ve druhé polovině dvacátého století potom nastal lehký obrat pozornosti od neznámého k propracovaným reálným scénářům – na scénu se začali dostávat sérioví vrazi. Jedním z nejlepších příkladů tohoto stylu psaní je Stephen King, který i přes velký počet knih s fantastickými prvky (It, Carrie) napsal spoustu víceméně psychologických hororů jako je třeba Shining nebo Cujo. V poslední době se v hororu a fantastice vyskytl rovněž i fenomén tzv. paranormálních romancí, do nichž řadíme třeba Twilight nebo chystané Warm Bodies - film o lásce zombie.

Horory však již dávno nejsou pouze psané a jako žánr pronikly i do filmu a počítačových her – o těch ale v dalších článcích.

Další kapitoly:

Hororové filmy >>

Hororové hry >>

 

Mohlo by vás také zajímat:

Sci-fi >>

Fantasy >>ZAPOJTE SE


Partnerský program