Sci-fi

Sci-fi je žánr fikčních příběhů, jejichž nedílnou součástí jsou pokročilé, zatím neexistující a aspoň do jisté míry reálné vědeckotechnické vynálezy. Děj je většinou logicky zasazen do budoucnosti nebo alternativní minulosti a často se v něm vyskytují i prvky cesty časem, kontakty s mimozemskými civilizacemi a objevování vesmíru. Za zakladatele žánru je všeobecně považován Jules Verne (*1828 - 1905), jenž ve svých dílech předpověděl většinu v jeho době neexistujících vynálezů (ponorka Nautilus v Kapitánu Nemovi, let na Měsíc) a využil je v poutavých dobrodružných příbězích.

Dalším významným mužem sci-fi byl H. G. Wells (1866 – 1946), jehož román Válka světů o napadení Anglie Marťany je dodnes chápán jako vzor většiny sci-fi pojednávajících o kontaktu s mimozemskými civilizacemi. Po nich se na scénu dostávají i další klasici žánru, jako je Frank Herbert se svou Dunou, nebo Isaac Asimov s Nadací, Arthur C. Clarke s Vesmírnou Odysseou či Robert A. Heinlein, zakladatel military sci-fi a autor Starship Troopers (Hvězdné pěchoty).

Vědeckofantastická díla mají v době od let 1920 – 1980 převážně pozitivní vyznění (což je vidět i na již výše zmíněných autorech), aby notně potemněla v osmdesátých letech, kdy se do popředí dostává cyberpunk v čele s excelentním Neuromancerem Williama Gibsona. Sci-fi se však v této době již dostává i do filmů a seriálů (v čele se Star Wars a Star Trekem) – o tom ale více v samostatném článku. V devadesátých letech začínají sci-fi autoři řešit i otázky životního prostředí a připojení k internetu, a zaobírají se i palčivými problémy nanotechnologií a klonování.

Sci-fi žánr se v současné době dále vyvíjí, přičemž velké oblibě se těší jak zavedené, tak nové směry. Specifickým odvětvím je třeba steampunk, mnoho lidí však propadlo i kouzlu žánru New Weird, který sci-fi zdařile míchá s fantasy a horrorem. Současným trendem je udělat sci-fi přístupnější a využít jej jen jako kulisy pro dospělý příběh. Sci-fi se tak stalo nedílnou součástí akčních filmů a sci-fi kulisy s oblibou využívají i tvůrci akčních a RPG her

Další kapitola:

Sci-fi filmy >>

 

Mohlo by vás také zajímat:

Fantasy >>

Horror >>ZAPOJTE SE


Partnerský program